Родзинка ефективного планування або ресурс-менеджмент

Поділитись

Авторка статті:
Наталія Тимків,
HR-Manager,
учасниця спільноти 
Пошуршимо?

«Моє хобі – нічого не робити», жартує дописувачка під дописом відомого інфлюенсера, який написав про своє хобі й запитав, які є захоплення у його підписників. «Як зменшити або усунути спади енергії в роботі?» – питає мене знайома. На перший погляд два різні питання.

Чому після роботи нам кортить нічого не робити: переглядати беззмістовні відео ТікТоку чи розважальні фільми, гортати стрічки соцмереж і просто лежати на дивані?

Лінь? Прокрастинація? Ні, не зовсім. Це вже симптоми, а причина інша. Моя відповідь – людина забуває, про свій основний ресурс – про себе саму, про свої внутрішні психологічні ресурси.

Ресурсність – це здатність людини усвідомлювати, використовувати та оновлювати власні психологічні ресурси.

Ми вписуємо у свій план дня по 8 справ, намагаємось робити кілька задач одночасно, витрачаємо своє «мислепаливо» на відволікання. А ви знали, що після того, як людина відволіклась, мозку необхідно щонайменше 15 хв, щоб налаштуватись на потрібну хвилю попереднього завдання? А скільки разів на день вас відволікають? Порахували? Окрім цього, наш мозок втомлюється від прийняття рішень. Починаючи від – що зготувати на сніданок, який вибрати шампунь, якою дорогою поїхати сьогодні на роботу, щоб уникнути корків на дорогах (якщо ви у Львові – відповідь: байдуже, яку дорогу ви виберете).

Один вчений-біхевіорист досліджував процес прийняття рішення суддями про умовно-дострокове звільнення, в залежності від часу робочого дня. Так от, після перерви, вірогідність позитивного рішення зростала на 65%, але якщо справу слухали ближче ДО перерви, то шанси на умовно-дострокове звільнення стрімко наближались до нуля. Багато досліджень показали, що коли люди стомлені вони приймають гірші рішення щодо купівлі речей, етичних рішень та дотримання техніки безпеки. Тобто, якщо наша раціональна система виснажена – ми не зможемо добре виконувати свою роботу.

Що ми можемо вдіяти?

Родзинкою ефективного планування – є планування часу для підзарядки. Можна почати з ресурс-менеджменту – визначення власних психологічних ресурсів (виявлення «продуктивних» годин в добі та ефективне їхнє використання, зокрема), розумні перерви у роботі та час на самоусвідомлення (рефлексію), планування свого відпочинку (потижнево).

1. Визначення власних психологічних ресурсів

А) Методика «Дерево успіху» (за О.С. Штепою). Намалюйте дерево та позначте його частини рисами та уміннями, які ви вважаєте своїми сильними яскравими сторонами, що приводять вас до успіху. Запитання для аналізу – Які ваші риси є для вас ресурсними? Які риси успіху ви ототожнюєте з власним Я? Які риси вважаєте соціально-необхідними? Які риси варті ваших інвестицій?

Б) Малюємо вісь, на якій позначаємо 15 годин (віднімаємо від 24 годин в добі 9 годин на сон), і другу вісь – від 1 до 5, де 5 – це максимальний заряд енергії, 1 – це втома і неможливість сконцентруватись. Ставимо таймер на кожну годину – і малюємо свій графік дня. Бажано вести такі спостереження від 3 до 5 робочих днів. Таким чином, ви зможете визначити свої найпродуктивніші години в добі. Після цього сплануйте свій наступний робочий день згідно графіку, розмістивши найважливіші завдання на пікові години.

В) Беремо чистий аркуш і ручку. Ділимо аркуш на дві колонки. В одній пишемо: «Мене наповнюють…». Можливі варіанти – прогулянка парком з моїм собакою, тепла ванна, вечірні катання на велосипеді, ранкова пробіжка, погладити кота і тд… У другій колонці пишемо: «Мене виснажують…». Можливі варіанти – оплата комунальних послуг в Ощадбанку, черги в магазині…

2. Розумні перерви.

Про розумні перерви у роботі говорять вже давно і створено багато допоміжних інструментів (включно з розширенням для браузерів (Chrome – Pomodoro). Існують різні підходи до поділу часу для концентрації – від 25 до 90 хвилин. Після кожного такого періоду має бути 5-10 хв перерви, під час якої, не можна читати, чи «скролити» телефон, а вибрати зміну діяльності (пройтись, поприсідати, постояти в «планці»). З останнього почутого способу, який «запав» мені в душу – це малювати скетчі, прослуховуючи «Чотири сезони» Вівальді. Техніка Помодоро, традиційно, передбачає періоди фокусування на 25-40 хв, а звідки взялись дані про 90 хв? Психолог флоридського університету К. Андерсон Еріксон роками вивчав характеристики та щоденну роботу спортсменів, музикантів та шахістів світового класу, і з’ясував, що їм вдається досягати високих результатів, коли вони працюють блоками по 90 хв з перервами між ними. Вибирайте блок на 90 хв для об’ємного завдання, яке вимагатиме максимальної концентрації.

Що ще можна робити, крім поділу роботи на блоки? Якщо випаде можливість – завершуйте робочі розмови чи зустрічі дещо раніше, щоб ви (та інші) мали додатковий час на відпочинок. Плануйте справи чи зустрічі так, щоб між ними ви мали щонайменше 5 хв перерви.

3. Час на рефлексію.

А) Спробуйте, кожного разу, коли ви завершили якесь велике завдання/закінчили зустріч запитати себе: «Що мені найбільше запам’яталось? Що я зробив/зробила добре? Що я зроблю інакше наступного разу?».

Б) Техніка осмислення 4Д – практикується щовечора, або 1 раз на тиждень (чим частіше, тим краще). Запитайте себе:

  • Що я Дізнався/Дізналась?
  • Що я Досягнув/Досягнула?
  • Який Досвід я отримав/отримала?
  • За що і кому я можу сказати Дякую?

В) Практики самоусвідомлення (mindfulness). Почніть з концентрації на своєму диханні (28 вдихів-видихів). При цьому намагайтесь відпустити всі думки. Ваше завдання – радіти, коли вам буде вдаватись ловити себе на якійсь думці, дякувати їй, наче господар, подякував своєму гостю. Або пошукайте інші техніки майндфулнесу і спробуйте знайти свою. Мені підійшли медитації (додаток Svitlo).

4. Планування свого відпочинку та фізичних навантажень.

Плануючи свій день – зробіть віконце часу, щонайменше пів години для відпочинку – часу виключно для себе (хай це буде лежання на дивані, просто впишіть в графік – з 20:00 до 20:30 год – лежу на дивані й нічого не роблю).  Порахуйте скільки годин в тиждень ви витрачаєте на фізичні навантаження (руханка, швидка ходьба, біг, стретчінг, заняття професійним спортом з тренером, плавання). Подумайте, чи вашому організму, для підтримки здоров’я та імунітету достатньо цього часу? Якщо ні – порадьтесь зі спеціалістом (не в інстаграмі!) і подумайте якими активностями, ви зможете додати цього часу? Плануючи свій тиждень – відразу продумуйте можливі варіанти проведення вихідних. Відпустку терміном на тиждень і більше – бажано продумувати хоча б за місяць.

Наше тіло і наш розум – наші найважливіші ресурси. Кажуть, шлях здолає той, хто йде. Але моє питання – чи достатньо ресурсів у того, хто йде? Хай у вас їх буде достатньо, а у вашому планувальнику буде достатньо смачних родзинок! Продуктивного вам дня/тижня!

Корисна література:

Хочете розібратися у стосунках, навчитися успішній взаємодії з людьми? Вам допоможе майстер-клас “СТОСУНКИ”. Придбати запис МК>>>

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.
Проходь наші майстер-класи!
детальніше
Долучайся до нашої спільноти!
детальніше
Купуй в нашому онлайн-магазині!
детальніше