Навчитися вчитися з Мар’яною Лісовською (інтерв’ю + подкаст)

admin
Поділитись

Як навчитися вчитися? Хммм, може з першого погляду видатися дивною темою, проте вона виникла в моїй голові не просто так. Чим старшими ми стаємо, тим менше вчимося, бо думаємо, що все знаємо, або керуємося дивними стереотипами, що базуються на нашому досвіді. В дитинстві ми вчимося і помиляємося. І це окей. Але чим далі, тим більш ми вирощуємо в собі перфекціоністів, які краще нічого не спробують, ніж виставляти себе на посміховисько, коли щось не вийде.

Слухай подкаст тут>>>

Сьогодні я рада вас познайомити з Мар’яною Лісовською, яка є  засновником школи вивчення англійською мови www.languagelover.in.ua, поліглотом та автором спільноти для викладачів. Саме з нею ми підготували майстер-клас “Навчитися вчитися”, що розкриє секрети того, як правильно обрати сферу навчання, як систематизувати процес, як не втрачати мотивацію в процесі і як перетворити навчання на захопливу мандрівку незалежно від віку.

Мар’яно, розкажи будь ласка трішки про себе і як ти до всього цього дійшла? 

Так сталося в моєму життя, що моє захоплення переросло в мою роботу, а робота – в бізнес. У школі мені дуже подобалося вивчати англійську мову, але я хотіла стати журналістом. Після того як я вступила і на факультет журналістики, і на англійську філологію, я таки обрала англійську і зовсім не пошкодувала.  Бо зараз великий бум на вивчення англійської і без неї по суті нікуди, адже це вже як MUST HAVE, а не як перевага.

Зараз я навчаю не тільки тих, хто хочуть вивчити англійську, а і викладачів. Ми вчимося основам викладання, психології та кожного року організовуємо конференції для викладачів, де були присутні більше 300 людей в Києві. І разом з іншими викладачам ми заснували онлайн школу вивчення англійської мови.

Які основні страхи і блоки зустрічають дорослі в процесі вивчення чогось нового? 

БЛОК 1 Мені вже пізно, пам’ять не та, можливості не ті…

БЛОК 2 У мене немає часу

БЛОК 3 У мене немає здібностей

ПРОТИДІЯ: Найталановитіші люди – це не ті, у кого природній талант, а ті, хто доклали час для удосконалення своїх здібностей.  Тут доречна книга Малкольма Гладуелла “Давид і Голіаф: Аутсайдери, невдахи і мистецтво перемагати гігантів  

Для того, щоб стати класним експертом, людині потрібно 10000 годин. Я з цим погоджуюся. Тому, що люди, які зарано опускають руки і кажуть, що в них немає здібностей, по суті просто доклали замало зусиль. Також, на конференції поліглотів, на якій  я буваю щороку, є дуже багато крутих прикладів реальності такої теорії.

Щодо віку, то в мене є учениця, якій 60 років. Минулого року взагалі не говорила англійською, а зараз ми вже щебечемо на дуже складні теми. Головне – бажання. Її мотивації – це можливість говорити з своїми внуками та майбутнім чоловіком своєї дочки.

Навчання як спосіб мислення. Розкажи, як розвинути в собі такий підхід? 

Перш за все, потрібно розуміти, що навчання  тісно пов’язане з оточенням. Якщо вас оточують люди, які розвиваються, ставлять виклики, планують …. ви теж переймаєте цю звичку.  Також, тут багато що стосується нашої допитливості та вміння все ставити під сумнів. Тому, що якщо людина занадто зациклена на тому, що вже вивчила – вона закрита від пізнання нового.

Критичне мислення і з чим його їдять?

Колись мене зацікавив коучинг. Багато людей вважають, що коучинг – це мотиваційне спікерство. Але насправді, це зовсім не так і, наспраді, техніки мотиваційного агітування є забороненими в коучингу. Це банальний приклад того, що коли людина не до кінця розібралася – це може дуже нашкодити її розумінню і рішенням.

Тому краще зробити грунтовний аналіз, пройти курси, прочитати десяток статтей, щоб орієнтуватися в конкретній темі. Тобто для того, щоб розвивати своє критичне мислення потрібно бути готовим більше приділити часу та глибинно вивчити питання.

Де черпати якісну інформацію для навчання? 

Я завжди за першоджерела, більшість з яких звісно англійською. Найкраще, це взяти онлайн курс. Це економічно в розрізі часу і інвестицій.

https://www.futurelearn.com/

https://join.skillshare.com/

https://www.coursera.org

UDEMY

Ефективне навчання. Як завершувати почате навчання і чи потрібно? 

Зазвичай люди розпочинають щось вивчати і за кілька тижнів, втративши запал, закидають потрібний курс. Причини зазвичай подібні:

  1. Відсутність цілі та розуміння для чого я це роблю? Тому завжди класно ставити конкретні цілі та знати, де ти зможеш застосувати те, що вчиш.
  2. Фокус і енергія. Ми живемо в часі, коли ми всі перенасичені інформацією. Це і  є причини, чому ми не вчимося. Тому деколи потрібно відмовитися від чогось, щоб вивчати щось інше. Також, тут допомагає медитація, що дає відпочинок для мозку.
  3. Відключення. Тобто з беззвучним режимом для усіх сповіщень ваш шанс ефективно повчитися суттєво підвищується.
  4. Обираємо пікові моменти для навчання. Коли енергія на піку, навчання буде значно ефективнішим, ніж коли ми повністю виснажені.
  5. Ефективна регулярність поняття досить індивідуальне. Якщо ви вчитеся в стані потоку і вчите те, що вам дуже подобається – тут буде більше часу, адже таке навчання затягує. Якщо ж говорити про більш повсякденне життя – то варто починати з 30 хв (менше – малувато). У мене працює POMODORO, коли я цей час ще і засікаю. Якщо говорити про мову, то не менше 2-х занять з викладачем в тиждень та самостійні заняття  між ними.

Як можна уникнути зниження мотивації в процесі (середньо статично на 3-й тиждень від початку)?

Важливо постійно актуалізовувати свої цілі. Тут вам може допомогти дошка візуалізації, де ви фіксуєте свої цілі і розумієте для чого ви вчитеся.

Також може допомогти розмова з коучом або другом, які вам нагадають відповідь на запитання “навіщо”. Можна займатися самокоучингом.

Навчання і планування! Який зв’язок?

Ми живемо в такому ритмі, що те, що не запланували – те і не відбудеться. Тому, якщо ви не виділяєте час на навчання, бути регулярним у своєму навчанні буде нереально. Має бути система, адже “все, що ви не можете порахувати – некероване”. Тому рекомендую рахувати кількість годин на вивчення  якоїсь теми та порівнювати статистику.

Як вам інтерв’ю? Які джерела навчання порадите ви?

 – – – – –   {Приєднуйтесь до нашої спільноти у Facebook та Instagram} – – – –

Долучайтеся у  Спільноту Натхнення, де зможете знайти більше free роздруківок та майстер-класів для розвитку та здійснення мети!

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.
Проходь наші майстер-класи!
детальніше
Долучайся до нашої спільноти!
детальніше
Купуй в нашому онлайн-магазині!
детальніше