Сила звички – змінити життя. Як аналізувати, працювати та змінювати свої звички?

admin
Поділитись

Привіт, друзі. Чи задумувалися ви коли-небудь наскільки звички впливають на те, як ми живемо? Наші звички і щоденні ритуали мають прямий вплив на наше життя, життя наших близьких, на самопочуття і здоров’я, на успішність і рівень задоволення життям, на довголіття і щастя.

Кожного дня ми робимо силу-силенну завчених до автоматизму дій, над якими навіть не задумуємося, але які в той же час і складають  щоденну рутину, а якщо узагальнити – то і наше життя.

Так хороші здорові звички ведуть в один бік, а погані і нездорові – в інший. І хоча звички полегшують роботу нашого мозку, оскільки дії відбуваються досить автоматично, все-таки мозок не здатен схилятися до хороших звичок більше і відмовлятися від негативних. Тут вступає в гру свідомість:)

На такі думки мене надихнула книга Чарлза Дахігга “Сила звички” (паперова>>>електронна>>>>). Однозначно MUST READ  для тих, хто цікавиться питаннями мотивації, продуктивності, роботи мозку, самонавчання та самовдосконалення.

Автор дуже класно поєднав 4-ри, здавалося б не дуже споріднені теми: 

  • саморозвиток через персональні звички
  • розвиток бізнесу через корпоративні звички організації
  • громада та її розвиток через звички спільноти
  • маркетинг – через вироблення купівельних звичок у покупців

Все це дуже гармонійно поєднується в книзі і дає потужний поштовх до роздумів над тим, наскільки звички є наскрізними і суттєвими. Основний фокус книги: як усвідомити свої звички і змінити їх.

Особисто я почала звертати увагу на свої “автоматизовані дії” і вималювала навіть кілька патернів того, чому в моєму житті все так складається. Вам цікаво? Дивіться далі…

(1) Наприклад, я зрозуміла, чому незважаючи на те, чим я займалася, де працювала чи що робила – я завжди знаходила собі купу роботи, була мега зайнята і ніколи не сиділа на місці, чекаючи завдань. Корінь: батьки все дитинство мене дуже активно залучали до різних справ в селі чи по дому. Знаєте як приїжджаєш в село і нема коли навіть перепочити? У нас так було просто заведено і тому для мене значно звичніший стан – це працювати, а не релаксувати. Звідси пішли і натяки на трудоголізм:)

(2) Також, до мене дійшло чому мені абсолютно природнім є робити зарядку зранку і це не вимагає ніяких зусиль сили волі чи відповідальності. Це відбувається само собою і я завжди дивувалася, чому в інших це не так? Так от все це пішло також з мого дитинства, де кожного дня я мала тренування з легкої атлетики протягом 10-ти років і не уявляла свого життя без них.

(3) Звідки моя любов до кави? І на це я маю відповідь, прочитавши цю книгу:) Все почалося з моєї першої роботи, коли на третьому курсі я раптом вирішила, що пора мені починати здобувати професійний досвід і чому б не поєднувати це з університетом. Тож в 19-ть років я почала працювати в стартапі. Офісу в нас не було, тому багато зустрічей проходило в кафе (хоча до цього моменту я навіть ні разу не пробувала лате чи капучіно, уявляєте?:)) Отож дуже активний графік, мало сну, смачна кава, цікаві брейнсторми, асоціація кави з улюбленою роботою ….. все, тепер я не уявляю свого життя без чашки капучіно хоча би раз на 2 дні.

Продовжувати можна безкінечно. Мені було дуже корисно проаналізувати свої давно сформовані звички. Але це ще тільки початок.

Тепер питання як здобути нові і змінити погані? Як працювати з автоматизованими шаблонами поведінки? І ось на ці питання ви знайдете море ідей, досвіду і експертизи.

Ну і традиційно, ловіть класні цитати та уривки з цієї корисної книги. Дуже раджу.

* Хочете почати бігати вранці? Оберіть просту вказівку (наприклад завжди зав’язуйте кросівки перед сніданком або кладіть спортивний костюм біля ліжка) і  чітку винагороду (як-от смаколик на обіді, відчуття успіху від запису про те, скільки миль ви пробігли, або приплив ендорфіну внаслідок пробіжки). Утім, безліч досліджень довели: щоб звичка закріпилася надовго, самих лише вказівки і винагороди недостатньо. Ви автоматично зав’язуватимете кросівки щоранку тільки тоді, коли ваш мозок почне очікувати на винагороду – себто прагнути ендорфінів чи відчуття успіху. Вказівка має викликати не лише шаблонну поведінку, а й жадобу майбутньої винагороди.

* Звички – навіть ті, що міцно вкоренилися у нас в голові, – не є нашим фатумом. Ми можемо вибирати їх, тільки треба знати як. Усе що ми (автори) знаємо про звичку вказує на те, що будь-яку звичку можна змінити, якщо розібратися як вона працює.

* Формула зміни звички:

  • Не змінюйте вказівки
  • Забезпечте ту ж винагороду
  • Змініть шаблон поведінки

* Давайте до кінця зрозуміємо бажання, що змушують нас поводитися певним чином. Тільки тоді ми почнемо цілеспрямовано їх відстежувати.

Але щоб змінити звичку, ви повинні вирішити це зробити. Ви мусите свідомо докласти великих зусиль… Ви мусити вірити в те, що важелі контролю – у ваших руках, і бути достатньо впевненими в собі, що скористатися ними, – кожен розділ цієї книги по-своєму демонструє, що це реально.

* Навчившись у щось вірити, люди переносили це вміння на різні аспекти  свого життя, аж поки зрештою не починали вірити, що можуть змінитися. Саме віра була тим складником, що перетворював змінений цикл звички на усталений спосіб поведінки. Саме тому ми точно знаємо одне: щоб назавжди змінити якусь звичку, люди мусять повірити, що це можливо.

* Факти чітко свідчать про одне: щоб змінити звичку, треба знайте альтернативний шаблон поведінки.  І ваші шанси на успіх суттєво зростуть, якщо при цьому ви належатимете до групи людей, котрі, як і ви, вирішили змінитися. Запорукою успіху є віра, яка бере початок із колективного досвіду, хай навіть цей колектив складається усього з двох осіб.

Щоб назавжди змінити якусь звичку, люди мусять повірити, що це можливо.

* Найкращий спосіб – зосередитися на коротеньких моментах успіху й перетворити їх на розумові стимули.

* Сила волі – це просто навичка. Це м’яз – на кшталт м’язів рук чи ніг – який втомлюється після напруження, так що на нові завдання лишається менше сил. То чи можна регулярними вправами накачати “вольовий м’яз”?

* Усе наше життя – хоч і має визначену форму, є всього лише сукупністю звичок: практичних, емоційних, розумових, які  – на щастя чи на лихо – систематично упорядковані несуть нас назустріч долі, хоч якою вона є.

А як ви працюєте зі своїми звичками? Я ось думаю створити принт, що може допомогти в цьому процесі.

Розкажіть як ви працюєте над своїми звичками в коментарях та отримуйте його безкоштовно)

Долучайтеся у  Спільноту Натхнення, де зможете знайти більше free роздруківок та майстер-класів для розвитку та здійснення мети!

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.
Проходь наші майстер-класи!
детальніше
Долучайся до нашої спільноти!
детальніше
Купуй в нашому онлайн-магазині!
детальніше