Як стати “старшим братом” для дітей героїв АТО? {інтерв’ю}

admin
Поділитись

Часто в дитинстві нам хочеться старшого брата, правда? Ну щоб захищав, щоб розказав що добро, а що зло, щоб був надійною опорою, що брав на дискотеки і давав класну музику послухати…


А знаєте це відчуття, коли зустрічаєш людей, якими захоплюєшся? Людей, що роблять реальні зміни, що творять добро навколо себе, чиїми амбіціями є більше щастя навкруги, які бачать проблему і працюють над її вирішенням? Саме з такими чудовими людьми сьогоднішнє інтерв’ю в щомісячній рубриці “Ті, хто змінюють світ”. 

Коли в країні війна – страждають усі, але діти страждають найбільше. Діти, у яких вкрадене дитинство. Діти героїв АТО поміж нас кожного дня і саме зараз вони потребують нашої підтримки, адже їх тати загинули заради нашого спокою. Це абсолютно очевидно, що потрібно щось робити, але часто ми не бачимо можливостей і думаємо в руслі своєї незначущості щодо вирішення питання.

А інші люди, наприклад Львівської Освітньої Фундації думають інакше, в більш продуктивному руслі, змінюючи світ на краще. Мені вдалося почути думки Маріанни Білик, координатора програми “Старший брат”, що реалізовує програму наставництва для дітей героїв АТО. Далі – пряма мова.

14572672_10155266427755744_1775042421_o

Маріанно, розкажіть будь ласка про ініціативу.

«Старший брат»: наставництво для дітей героїв АТО» – це програма Львівської освітньої фундації і працює вона з 2014 року.

Місія програми – створити умови для повноцінного розвитку та дозвілля дитини, яка втратила батька в АТО.

В основному, ми запрошуємо діток, чиї батьки загинули, але також є й такі, чиї батьки зараз перебувають на Сході і захищають наш спокій.

14599852_10155266432380744_503325953_o

Як виникла ідея? Причина, чому вона виникла – зрозуміла. Але чому вирішили сконцентруватися саме на темі наставництва?

Ідея наставництва не є новою для України, просто не дуже поки популярна. Це дуже важливо вміти брати на себе відповідальність за когось. Після дуже «спекотного» літа на Сході у 2014 році, почало приходити багато звісток про загиблих, про їхні сім’ї. У Львівської освітньої фундації вже був великий досвід роботи з координації проектів для дітей у складних життєвих обставинах, тому почати було не складно. Складно було скласти модель, як це буде працювати: як шукати дітей, як шукати наставників, як їх зводити, знайомити, як готувати наставників та вміти правильно скерувати у їхній роботі. Це й досі для нас виклик, але з допомогою наших партнерів поки більшість задуманого вдалося втілити.

Чи беруть в ваших заходах участь батьки? Як вони реагують на вашу роботу?

Матері беруть участь, інколи навіть приїжджають на спільні заходи до Львова. Ми це дуже цінуємо, бо для нас дуже важлива їхня довіра. Зараз проекту вже два роки, і ми в процесі моніторингу – збору відгуків від дітей, матерів та наставників про програму.

14585849_10155266431155744_1344830290_o

Розкажіть більше про наставництво. В чому воно проявляється, як відбираються люди?

Наставництво – це бути добрим другом; це подарувати час, про який ти ніколи не пошкодуєш. Бути “Старшим братом” означає скерувати через власний приклад без вікових, статусних чи інших бар’єрів. Це також можливість створити для дитини умови спробувати себе у нових видах спорту, музиці, рукоділлі тощо.

«Старший брат» працює за всесвітньо відомою програмою «Big brother», яка й полягає у менторстві, супроводі…

Напрямки дії програми:

«Допоможи допомагати» – це коли дитина героя разом із наставником допомагають комусь ще. Такі речі для дитини дуже важливі, адже це дає змогу їй відчути себе потрібною і стримує у дитини розвиток комплексу жертви.

Двічі на рік ми запрошуємо всіх наставників та дітей «Старшого брата» на арт-школу до Львова. Арт-школа передбачає серію різних мистецьких майстер-класів, які допомагають дітям між собою познайомитися, а наставникам – обмінятися досвідом та навчитися чогось нового корисного для роботи з дитиною.

Відбір наставника – важлива та дуже відповідальна справа.

14593632_10155266427930744_1270363031_nСпочатку наставник заповнює аплікаційну форму, пізніше ми або зустрічаємося, або спілкуємося Скайпом, далі вже й приймаємо рішення про те, чи будемо ми далі працювати разом. Також не-аби яку роль відіграє участь наставника у тренінгу, який проводять для нас психологи Комісії УГКЦ у справах родини, а заодно й тренери організації «Одна надія», яка спеціалізується на наставництві для дітей сиріт по всій Україні.

За правилами програми зустрічі наставника та дитини мають бути регулярними і не рідше 1 разу на 10 днів, але в кожного виходить по-різному.

«Старший брат» в цифрах

Перша цифра, про яку варто говорити, щоб зрозуміти суть програми – це один рік. Саме стільки триває програма наставництва для кожного наставника. Є такі наставники, які отримали гранти у 2014 році і вже прозвітували, але й досі продовжують співпрацю з дитиною. І такі миті ми цінуємо найбільше.

10 – це кількість областей, в яких працює «Старший брат», міст більше, їх близько 20 -ти.

50 – кількість наставників, які взяли участь у програмі «Старший брат».  Діток  взяло участь більше, адже в межах програми у 2015 році ми також організовували англомовні курси для дітей воїнів АТО  у Львові.

3000-6000 грн.– це сума міні-гранту, який надається наставнику через організацію-партнера для закупівлі спортивних товарів, матеріалів, канцтоварів тощо для цікавого проведення часу разом. Важливим правилом планування бюджету є той момент, що все закуплене повинно йти на розвиток дитини.14599732_10155266427895744_280726574_o

З якими проблемами маєте справу?

Спочатку було проблемою знайти дітей, потім наставників… і взагалі налагодити весь процес роботи програми. Зараз важливо моніторити програму, допомагати наставникам. Хотілося б залучити більше до програми бізнес, якось змотивувати його до соціальної відповідальності. Навіть не лише у справах підтримки проекту фінансово, а й з точки зору обміну досвідом, мотивації учасників програми, навчання тощо.

Можливо є якість яскраві приклади того, що наставництво працює.

Часто наставники діляться гарними історіями про те, які задоволені дітки були після їхньої зустрічі та спільного дозвілля. Також матері розповідають про те, що дітям подобається мати наставника. Одна із наших наставниць розпочали вести блог із дівчинкою, з якою вони працюють, про подорожі та про фотографію.

Як ви шукаєте натхнення не піддаватися під емоційний тиск?

Спочатку було дуже тяжко телефонувати матерям… Потім якось вже більше почув, побачив потребу, зрозумів, що програма працює, тому й впевненості взялося звідкись більше. Кожного дня думаємо про оптимізацію проекту, як зробити його ефективнішим, як більше залучити дітей, людей… На останній розподіл грантів подалося 70 людей, на жаль, підтримати ми змогли лише 15 осіб, але вже те, що така кількість людей цікавиться програмою, в певній мірі, говорить про її потребу.

14614232_10155266431975744_1765313699_o

Як можна стати наставником чи долучитися до вашої роботи?

Є кілька комбінацій, за якими можна стати наставником. (1) Перша, це коли Ви знаєте дитину, з якою хочете працювати, а до Львівської Освітньої Фундації (ЛОФ)звертаєтеся за супроводом, навчанням та міні-грантом.

(2) Є також другий варіант, коли Ви просто хочете бути наставником і приходите у ЛОФ за контактами дитини та усім вище переліченим.

(3) Нещодавно до нас звернувся хлопець, який утримує матір та сестру, але який також хотів зі своєї, не скажу, що дуже великої заробітної плати, ще давати кошти на роботу з дитиною героя. І це третій варіант – коли Ви готові працювати за власні кошти. У такому випадку ЛОФ пропонує навчання та супровід.

14600705_10155266431800744_1277884589_o

Ваш основний особистий висновок, що ви винесли з своєї щоденної роботи? Ваше кредо?

Основний висновок програми це те, що хоча наставництво ще мало розвинуте в Україні, але потенціал його є надзвичайним. Програма наставництва демонструє те, наскільки важливим є час, який ти комусь даруєш.

Саме тому кредо програми «Не неси мені книгу, краще почитай зі мною».


Для мене велика честь долучитися до цих натхненних людей і хоч трішки, але посприяти їх роботі. Тому, ми дуже раді надати дитячий набір принтів “Мої перемоги” для використання на заходах організації.

Promo Ultimate

Тепер блокноти “Мої перемоги” полетіли в Краматорськ, Луцьк, Рожище, Червоноград, Мукачеве, Дрогобич, Житомир і Запоріжжя.

img_20161016_1325202441-1

Вірю, що ця стаття сколихне ваше серце і дасть як мінімум ґрунт для роздумів, а як максимум – сили для реальних добрих справ. Тут вам знадобляться контакти програми: 

sam_0411-1

FB: Старший брат – наставництво для дітей героїв

Email:  bigbrotherlef@gmail.com       

WEb-site:www.lef.org.ua  

Телефон: 0985771131 Маріанна Білик

Робіть добро! 

– – – – – – –   {Приєднуйтесь до нашої спільноти у ФБ} – – – – – – 

92c1bd274349e2966b1a567b1f47c3e1

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.
Проходь наші майстер-класи!
детальніше
Долучайся до нашої спільноти!
детальніше
Купуй в нашому онлайн-магазині!
детальніше