Особиста відповідальність або чому ХТОСЬ НЕ ЗРОБИТЬ за тебе твоє життя {інтерв’ю}

admin
Поділитись

Привіт! Сьогодні будемо говорити на дуже дотичну для кожного з нас тему: “про особисту відповідальність” в межах моєї улюбленої рубрики “Ті, хто змінюють світ”.

З Даною Кушплер ми познайомилися на заході “Lviv Social Innovation Lab” рік тому, який я відвідала для того, щоб поділитися нашим досвідом розвитку громад та роботи в малих населених пунктах. Дана ж презентувала соціальний проект “Хтось не зробить, про який, власне кажучи, ми далі і будемо говорити.

htos_logo-03

Мене зачепила ця ініціатива тому, що вона є дуже актуальною не тільки для конкретної діяльності, не тільки для конкретного міста чи для якоїсь групи людей.

Тема особистої відповідальності пронизує наше життя з усіх боків. Бо ніхто крім нас не зробить нас щасливими, ніхто не здійснить наших мрій, не створить для нас класного життя, не розвине навколо класне культурне середовище….

Так от, організація “Хтось не зробить” має на меті донести це до широкого загалу і розворушити людей думати, робити та бути відповідальними.

dana-big“Хтось не зробить” – це молодіжна організація від УГКЦ, що працює в кількох напрямках: екологія, освіта, щаслива сім”я та безпека на дорогах. Кожен напрямок – це окрема стратегія, ідея та діяльність, але ключ, що об’єднує кожну із сфер – це “особиста відповідальність”. Далі, пряма мова від Дани:

Що таке особиста відповідальність на вашу думку?

Особиста відповідальність – це сила, яку ти можеш в собі розвинути, а не бетонний блок, який на тебе звалюють і ти мусиш його нести. Бо крім того, що відповідальність вішає на тебе безліч обов”язків, вона також дає безліч інструментів для дій та змін.

Ти починаєш свідоміше ставитися до таких, здавалося б дрібничкових речей:

  • дотримання правил дорожнього руху
  • форма спілкування в транспорті
  • як задавати незручні питання?
  • як звернути увагу людей на якусь проблему?
  • або як ввічливо ставитися до людей, коли вони очікують, що ти на них нагримаєш…

Чому варто скаржитися на неякісні послуги?

Ми говоримо про скарги не собі під ніс чи сусідові, як зазвичай робимо, а про офіційні скарги на те, що вам не подобається.

Скарги важливі, щоб сигналізувати про проблеми. І є механізми (книга скарг, наприклад), які дають можливість  зробити це у ввічливий та законний спосіб, звернути увагу на проблему і також показати, що “я хочу кращого” і що “це мене не влаштовує”. Для багатьох людей відразу виникає незручність: не хочуть додаткових проблем. Дійсно, люди по-різному реагують на те, що людина скаржиться і насправді особисто ніхто не отримує великого задоволення від цього. Але я кожного разу розумію, що якщо би я цього не зробила, увага інших людей на це питання не звернулася б.

Дуже часто ми погоджуємося на те, щоб послуги були надані гірше, а потім скаржимося на те, що все дуже погано.

Якщо говорити про права…

Коли починаєш сам робити зміни навколо, працювати з волонтерами, стикатися з адміністрацією тощо, ти розумієш, що більшість людей не знають своїх прав та обов”язків і в більшості випадків просто не хочуть напружуватися.

Оскільки тема дуже широка, в яких напрямках у вас лежить фокус?

#1 Екологія:

Тут активно розвивається тема сортування сміття, проводяться тренінги та табори, налагоджуються контакти між підприємствами, що працюють з вивозом та переробкою сміття тощо. Активно залучаються волонтери та ведеться просвітницька діяльність.

eco

#2 Освіта:

Ми проводимо тренінги з фінансової грамотності, що страшенно перетинаються з темою “Як ставити цілі та досягати їх”. Виявилося, що більшість учасників наших заходів (а це молодь 18-35 р.) не знають, куди зникають їх гроші 🙂

Розумне витрачання – це звичка, яку можна виробити. Також ми проводимо молодіжний табір з розвитку навичок та характеру й надалі розвиваємо тему якісних освітніх послуг у Львові, зокрема.

#3 Щаслива сім’я:

Курс для неодружених людей зорієнтований на розуміння особливостей стосунків, відповідальності кожного з партнерів за їх розвиток. Основи акцентом є те,  що стосунки – це робота над собою, що до того, як планувати і будувати щось серйозне, ти маєш розібратися в собі і відповісти собі на питання: “Що таке щастя для мене?”,  “Що я можу робити, щоб ощасливлювати свою половинку?” замість того, щоб чекати, що хтось прийде і зробить тебе дуже щасливим.

davaj_poznajomymosj_na_solomi13

В жодній школі нас не вчать як будувати щасливу сім’ю, як реалізовуватися професійно, заробляти гроші, вести здоровий спосіб життя…. І тому, в якомусь віці люди приходять до питання того, що наче все зроблено і за правилами, вчився-вчився, а нічого не можу досягнути. В таких випадках люди починають скидати відповідальність на раду, владу, сусідів чи директора, на батьків. Але це мислення приводить в нікуди, оскільки ти залишаєшся з такими самими проблемами, але тепер маєш ще і купу ворогів.

#4 Безпека на дорогах:

Провадимо зустрічі, круглі столи та заходи, які об’єднують водіїв, велосипедистів та пішоходів для вирішення спільних проблем. Наприклад, у Львові спільно з інтернет-телебаченням «Твоє місто» ми визначали, які найчастіші причини порушення правил дорожнього руху. Виявилося, що серед них така банальна, здавалося б, причина як поспіх, бажання «скоротити дорогу».

12140993_166537590355741_1210566098848552822_o

У Хмельницькому, де також діє наша ініціатива, волонтери спільно з місцевою поліцією зробили акцію, під час якої розіграли 3 найрозповсюдженіші аварії за участю велосипедистів та пішоходів. Вийшло дуже реалістично, сподіваємося, такі «ілюстрації» добре запам’ятаються учасникам дорожнього руху і застережуть їх від потрапляння в аварії.

#5  Конкурс соціальних проектів!

Це конкурс дає змогу людям організуватися невеличкою групкою, подумати над ідеєю, яку вони хотіли б впровадити в своїй громаді, описати її грамотно, подати на фондування, отримати грант та почати працювати над нею. Ми побачили наскільки круті маленькі групки: працюючи над однією ідеєю, вони зорієнтовані на одну ціль і всі свої зусилля спрямовують в одному напрямку, що дає неперевершений ефект.

way

Як долучитися? Як можна допомогти?

  • Поширювати інформацію про організацію та її заходи: https://www.facebook.com/groups/tosja/
  • Долучатися до заходів в якості волонтерів (анонс можна знайти тут: www.facebook.com/khtos/ – Львів, www.facebook.com/khtos.khm – Хмельницький), 067 361 24 30 (м. Львів)
  • Розвивати свою особисту відповідальність:)

Я дуже вдячна Дані та самій ініціативі за підняття таких важливих тем як особиста відповідальність у всіх сферах нашого життя. Надіюся, у вас відгукнулися ідеї та твердження, що були озвучені в цьом інтерв”ю і ви задумалися.

Кожен з нас відповідальний за життя, що ми живемо і за те середовище, що навколо нас. Давайте робити його тільки кращим. 

Долучайтеся у  Спільноту Натхнення, де зможете знайти більше free роздруківок та майстер-класів для розвитку та здійснення мети!

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.
Проходь наші майстер-класи!
детальніше
Долучайся до нашої спільноти!
детальніше
Купуй в нашому онлайн-магазині!
детальніше